شهرستان ساری

شهرستان ساری

بافت شهری ساری مرکز استان مازندران رابه طوس بن نوذر نسبت می دهند که در قرن اول هجری به دست فرخان بن دابویه از ملوک گاوباره تجدید بنا شده است. مسجد بزرگ ساری اولین بنایی بود که مسلمین توسط ابوالخطیب، نخستین حاکم عباسی طبرستان، در سنه‎ْ 140 هجری قمری احداث کردند و سپس در همان مسجد جامع شهررا نیز بنا کردند. بنای این مسجد در زمان هارون الرشید به وسیله یحیی بن یحیی شروع و توسط مازیار بن قارون تمام شد. ساری بعد از اسپهبدان نیز تقریباُ تا به امروز مرکز مازندارن بوده است و فرمانروایان طاهری، زیدی و آل باوند تا سال 635 هجری در آنجا حکومت کرده اند. این شهر در سال 298 هجری توسط اقوامی که از دریای خزر و سواحل آن هجوم آورده بودند به آتش کشیده شدو در اوایل قرن چهارم در اثر سیل صدمات بسیار دید و خراب شد.

مسجد جامع ساری

عکس: http://ardeshirmahalleh.blogfa.com

ساری در زمان سلطان محمد خوارزمشاه و نیز بعد از آن، در حمله مغول آسیب دید و درزمان مستوفی، شهر تقریبا ویرانه بود. در زمان شاه عباس اول بناهای مهمی در ساری ساختند. هنگامی که زندیه طبرستان را فتح کردند مرکز طیرستان، از ساری به بارفروش (بابل کنونی) منتقل شد. در دوره آغامحمدخان قاجار (1200 – 1211 هـ.ق) مرکز مازندران مجددا از بارفروش به ساری منتقل گردید.

ساری- میدان امام

عکس: http://www.hammihan.com

 زلزله سال 1220 هـ‌. ق باعث تلفات جانی زیادی شد و شهر بیش از پیش روبه ویرانی نهاد. در دوران اخیر با عبور راه آهن از کنار شهر و احداث خیابانها و ساختمانهای دولتی بار دیگر ساری رو به آبادانی نهاد و امروزه یکی از شهرهای زیبای استان مازندران و شمال کشور است.

 مراکز دیدنی و تاریخی

  • باداب سورت
  • روستای تیلک
  • مجموعه فرح‌آباد
  • برج رسکت
  • برج سلطان ‌زین العابدین
  • پارک‌میرزا کوچک‌خان
  • پناهگاه حیات وحش دشت ناز
  • امامزاده عباس
  • بنای امامزاده یحیی
  • امامزاده صالح مرزرود

امامزاده صالح مرزرود

عکس: http://ictghareh.blogfa.com

صنایع و معادن
در شهرستان ساری صنایع رونق زیادی دارند. ازعمده ترین صنایع شهرستان ساری می توان: صنایع غذایی، صنایع چاپ و انتشار، صنایع اشیاء کائوچویی، صنایع تهیه اشیاء‌ فلزی، صنایع نساجی، صنایع چوب، صنایع چرم سازی، صنایع شیمیایی، صنایع غیر فلزی معدنی، پنبه، روغن‌نباتی، آرد، شیر پاستوریزه و مشتقات آن را نام برد.از معادن این منطقه اطلاعات مستندی در دست ما نیست.  

کشاورزی و دام داری

کشاورزی و دام‌داری اساس اقتصاد مردمان منطقه ساری را تشکیل می‌دهند. ساری به علت خاک حاصل خیز و آب کافی از کشاورزی خوبی برخوردار است. آب کشاورزی از رودخانه ها، چشمه ها دره ها و چاه‌های ژرف تأمین می‌شوند. محصولات عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، ‌برنج، پنبه، توتون، ذرت، تره بار، مرکبات و دانه های روغنی است. به علت مجاورت با دریا محصولات دریایی این شهرستان نیز قابل توجه بوده و ماهی‌گیری در این شهرستان نیز از‌رونق‌بالایی برخوردار است. برنج، ‌پنبه، ‌گندم، روغن نباتی، توتون، مرکبات، ‌تره بار، تولیدات پلاستیکی، مصنوعات چوبی و ماهی صادرات شهرستان ساری را تشکیل می دهند.  

 

باداب سورب

مشخصات جغرافیایی

ساری درجلگه پهناوری قرار دارد که از سوی شمال در 38 کیلومتری دریای مازندران و از سوی جنوب در 25 کیلومتری کوه های البرز واقع است. مرکز شهرستان ساری، در270 کیلومتری شمال خاوری تهران و در مسیر راه اصلی تهران – گرگان واقع شده است. ساری از نظر جغرافیایی در 53 درجه و 5 دقیقه ی درازای خاوری و 36 درجه و 34 دقیقه‌ی پهنای شمالی و 40 متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال به دریای مازندران، از جنوب به کوه های البرز، از خاور به شهرستان نکا و بهشهر و از باختر به شهرستان های جویبار و قائم شهر و سوادکوه محدود می‌شود. رود تجن از خاورساری گذشته و با ادامه جهت به سوی شمال در نزدیکی فرح آباد به دریای مازندران می پیوندد. از آن جا که ساری مرکز استان بوده و راه آهن سراسری تهران – بندرترکمن از جنوب آن می گذرد، گسترش فراوانی یافته است.ساری از شمال خاوری به استان خراسان، از باختر به سوادکوه، جویبار و قائم‌شهر ‌و از جنوب به سمنان محدود می‌شود. بر اساس سرشماری سال 1375جمعیت ساری بیش از 806و423 نفر بوده که از این رقم بیش از 882و 195 نفر جمعیت مرکز شهرستان هستند.
مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارتند از:
- ساری – گرگان به درازای 132 کیلومتر
- آزادراه ساری – قائم شهر به درازای 16 کیلومتر به سوی باختر و از قائم شهر دو راه اصلی، یکی به سوی جنوب جاده فیروزکوه و دیگری به باختر و جنوب باختری ساری – آمل و از آن جا جاده هراز تا تهران
- آزاد راه ساری – دریای مازندران به درازای 28 کیلومتر
- مسیر ساری – چهاردانگه به سوی جنوب خاوری به درازای 70کیلومتر  

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

بنای ساری، مرکز استان مازندران را به طوس نوذر نسبت می دهند که در قرن اول هجری به دست فرخان بن دابویه از ملوک گاوباره تجدید بنا شده است. ساری بعد از «اسپهبدان» نیز تقریبا تا به امروز مرکز مازندران بوده و فرمانروایان طاهری، زیدی و آل باوند تا سال 635 هجری در آن جا حکومت کرده اند. مسجد بزرگ ساری اولین بنایی بود که مسلمین توسط ابوالخصیب، نخستین حاکم عباسی طبرستان، ‌در سنه 140 هـ . ق احداث کرده و سپس در همان جا مسجد جامع شهر را نیز بنا نمودند. بنای این مسجد در زمان هارون الرشید و به وسیله یحیی بن یحیی شروع و توسط مازیاربن قارن تمام شد. این شهر در سال 298 هجری توسط اقوامی که از دریای مازندران و سواحل آن هجوم آورده بودند به آتش کشیده شد و در اوایل قرن چهارم نیز در اثر سیل صدمات بسیار دید و خراب شد. ساری درزمان سلطان محمود خوارزم شاه و نیز بعد از آن، در حمله مغول آسیب بسیار دید و در زمان مستوفی، شهر تقریبا ویرانه بود. حسام الدوله اردشیر، در«دولت آباد» یا «اترابن» قصری ساخت که احتمالا تپه های سنگر در دهکده های«لیمون» و«دولت آباد»، آثار خرابه های آن قصر باشند. در دوره صفویه – در زمان شاه عباس اول بناهای مهمی در ساری بنا کردند. هنگامی که زندیه، طبرستان را فتح کردند، مرکز طبرستان، از ساری به «بارفروش»( بابل کنونی) منتقل شد. در دوره آقامحمد خان قاجار (1200-1211 هـ . ق) مرکز مازندران مجددا از بار فروش به ساری منتقل گردید. به همین جهت به آبادی و عمران آن کمک شد. زلزله سال 120هـ . ق عده زیادی از سکنه آن را به دیار عدم فرستاد و شهر بیش از پیش رو به ویرانی نهاد. در دوران اخیر با عبور راه آهن از کنار شهر و احداث خیابان ها و ساختمان های دولتی بار دیگر ساری رو به آبادانی نهاد و امروزه یکی از شهرهای زیبای استان مازندران و شمال کشور است. 

منبع : http://www.4iranian.com

/ 1 نظر / 23 بازدید
محمد

با سلام وبلاگ خوبی دارید ممنون می شم به وبلاگ من هم سری بزنید وبلاگ روستا ی زیبای اغوزگله mohamadmm.parsiblog.com